Brojke koje govore više od riječi: Zašto se ne isplati putovati bez putnog osiguranja?

Spremili ste sve što vam treba za putovanje, jedva zatvorili kofer i nakon povratka zaključili kako polovicu odjeće i obuće niste niti jednom obukli, a neke stvari niti raspakirali? Ako vam je ovakav scenarij poznat, onda znate da se bez gomile prtljage može, ali uz dokumente, mobitel i novčanik jedna od stvari bez koje nikad ne putujemo je – putno osiguranje.

No, je li zbilja vrijedno dodatnog troška? Stručnjaci za sigurnost na putovanjima jednoglasno kažu: „Da.“, i to ne samo zbog novca koji ćete uštedjeti u slučaju ako nešto ne pođe po planu, nego i živaca koje ćete pritom sačuvati.

Bez obzira na to koliko novaca imamo, preskupo nam je igrati na sreću, bilo da je riječ o ozljedama i nesrećama na putovanjima, izgubljenoj i oštećenoj prtljazi ili otkazivanju letova zbog kojih nam može propasti čitav odmor.

Brojke koje govore više od riječi

Čak 25,3 posto osiguranih putnika prijavilo je korištenje hitne zdravstvene pomoći tijekom putovanja, pokazuje australska studija, a podaci pokazuju i kako se 15-37 posto putnika koji odlaze na kratka međunarodna putovanja suočava s nekim oblikom zdravstvenog problema. Također, 15 posto ljudi se na odmoru razboli, pokazuje britanska studija.

Pri vrhu tog nezahvalnog popisa na kojem se ne želimo naći su bolesti dišnih puteva i crijevne infekcije, a na crnoj statistici su i nesreće na planinama te prilikom skijanja. Slijede ih prometne nezgode i nesreće, kao i one vezane za rekreaciju na vodi ili u moru, kao i nasilje.

Kako raste zanimanje za putovanja u prirodu i divljinu, eko-turizam i avanturističke odmore, tako je i više nesretnih slučajeva koji su povezani s takvim aktivnostima. Kad čujemo kako su ozljede povezane s putovanjem i vodeći uzrok smrtnosti u cijelome svijetu (uzrokuju do 25 puta više smrtnih slučajeva nego zarazne bolesti) ne pada nam na pamet putovati bez osiguranja.

Koje putno osiguranje odabrati?

I dok su za vrijeme pandemije aerodromi i kolodvori utihnuli, opet putujemo na veliko. Hrvati putuju sve više, a najčešći razlozi su posjet rodbini i prijateljima.

Bilo da birate putno osiguranje samo za sebe, ili čitavu obitelj, odaberite ono uz koje ćete imati pokriveno zdravstveno osiguranje (bolničko i izvanbolničko liječenje, prijevoz, traganje i spašavanje), osiguranje od nezgode (zaštita za tebe i obitelj u slučaju teže nezgode na putovanju), osiguranje prtljage (oštećenje, uništenje ili gubitak prtljage na putovanju) te osiguranje od kašnjenja i otkazivanja leta (pokrivanje troškova smještaja uslijed kašnjenja i otkazivanja leta).

Jedno od osiguranja koje vam pokriva navedene slučajeve je Putno osiguranje za A1 korisnike, koju pruža partner L’AMIE AG

No za razliku od većine drugih putnih osiguranja, ovu uslugu A1 korisnici ne plaćaju unaprijed, nego samo za dane provedene u inozemstvu, koje plaćaju od 1,69 eura dnevno.

Uslugu, koja po danu nije puno veća od cijene kave u kafiću, možete koristiti odmah nakon registracije te vrijedi za sva buduća putovanja.

Proud of them two

Kako koristiti putno osiguranje?

Kada otputujete i povežete se na mobilnu mrežu lokalnog operatora u inozemstvu, stići će vam SMS o aktivnom pokriću za to putovanje. Ako želite, uslugu možete otkazati odgovorom STOP na dobivenu SMS poruku – kako nema kupovine unaprijed, veća je i sloboda korištenja osiguranja.

Pri povratku, spajanjem na mrežu A1 Hrvatska, stići će vam SMS obavijest o završetku pokrića za to putovanje. Osim toga, možete se i registrirati u Moj A1 aplikaciji, prilikom narudžbe mobilne tarife na pretplatu na webshopu (na koraku Dodatne pogodnosti) ili u A1 centrima i partnerskim prodajnim mjestima.

Tekst i fotografije uz dopuštenje A1

Facebook Like Button