Vina za ljubitelje vječne elegancije

I nakon njihovog odlaska iz Brodskog Stupnika 2014. godine Zdjelarevići i dalje neumornom kreativnošću uzdižu Hrvatsku vinsku scenu. Proizveli su prvi Hrvatski GRASECCO ! Neosporno je da je proizvodnja pjenušca klasičnom metodom vrenja u boci najveće iskušenje enološkog umijeća za svakoga vinara.

Dok su se na svjetskoj vinskoj sceni vodile velike utakmice za globalne tržišne udjele u produkciji pjenušavih vina među velikim vinskim zemljama i proizvođačima, realno Hrvatska scena pjenušavih vina do prije desetak godina bila je u začetcima, pomalo i uspavana. Takvo stanje, čast iznimkama, dalo je prostora brojnim trgovcima da nakrcaju police trgovačkih centara dobrim pa i lošijim svjetskim pjenušcima.

zdjelarevic-grof

Istovremeno, cijenjeni hrvatski vinari poput Tomca, Šembera i Koraka iz Jaske, Peršurića iz Istre, Kašnera iz Moslavine, među začetnicima su Hrvatskih pjenušaca dobivenih klasičnom metodom vrenja u boci dok su Katunari iz Vrbnika sa svojim pjenušcem Porin i Dora među pionirima proizvođača domaćih pjenušaca dobivenih Charmat metodom sekundarnog vrenja.

Kako god, dok su potrošači uobičajeno sramežljivo istraživali i malo konzumirali ovu kategoriju vina danas je ona i u Hrvatskoj konačno akceptirana i popularizirana. Od velikih vinarija poput Kutjeva, Feravina, Iločkih podruma, Belja, Agrolagune do brojnih malih obiteljskih vinara iz Slavonije, Zagorja, Međimurja, Istre i Dalmacije danas gotovo da nema vinske regije i ozbiljnog Hrvatskog vinara koji u svom asortimanu već nema ili ne planira proizvoditi pjenušava vina.

zdjelarevic

Objektivno Hrvatski su pjenušci sada već jako solidni i nimalo lošiji, pa počesto i bolji od brojnih uvoznih alternativa na policama.

Istina, kako bi čim prije doskočili izazovu proizvodnje što boljih pjenušaca vinari danas koriste tehnološke i konzultantske usluge talijanskih, slovenskih i austrijskih podrumara koji su već dobro opremljeni i usavršeni u tim procesima. Bez potrebe za kritikama smatrajmo to legitimnim u procesu bržeg tržišnog priključka domaćih vinara u razvoja ove kategorije vina.

I u ovoj kategoriji neumorni Zdjelarevići svojim novim proizvodom iskazali su svoju staru pionirsku kreativnost. Pomalo posebno i iznenađujuće kao stilski odgovora na svjetski poznata talijanska pjenušava vina Prosecca ( proizvedena od baznog vina sorte Glera) jednostavan je i dobar odgovor Zdjelarevića na tu temu sa pjenušcem proizvedenim na bazi slavonske Graševine.

zdjelarevic-grof-1

Pod imenom Grof Grasecco Zdjelarevići su i opet prvi kreativno otvorili novu temu nadolazećih i sve brojnijih slavonskih pjenušaca. I nije prošlo dugu dobru Zdjelarevićevu ideju slijedili su i podržali i enolozi vinarije Feravino a dobroj ideji pridružuje se još nekoliko slavonskih vinara.

Tome u prilog ide i već najavljena prva radionica na temu Grasecca koja će se pod vodstvom vinskog putopisca g. Željka Garmaza uz promociju već postojećih Grasecco pjenušaca održati na vinskom festivalu WINEOS 11. i 12. siječnja 2019. (petak i subota) I da ne ostane samo na tome pravi začin ove kratke pjenušave vinske priče Zdjelarevića nestvarno je neobičan i moćan hrvatski pjenušac klasične metode „ Grof Millenium vintage 2000„ kojim Zdjelarevići iskazuju svoju neospornu i neumornu vinsku umješnost.

grof-millenium

Trenutno je to i jedan od najstarijih komercijalno dostupnih hrvatskih pjenušaca čija cijena iznosi ne malih 750,00 kn. Istina, možda pomalo puno za Hrvatski pjenušac ali realno i opravdano za kvalitetu i njegovu arhivsku vrijednost. Dokaz je to da se može i zna te da se treba poštivati što je domaće i dobro.

Zaključno, Hrvatska pjenušava utakmica na opće zadovoljstvo vidno se ubrzava stoga iskoristite prednovogodišnje blagdansko ozračje za uživanje u dobrim Hrvatskim pjenušcima.

Otkrivenjem dobrih emocije pjenušaca u svako dnevnoj potrošnji i sami ćete postati učesnik u razvoju ove sve popularnije vinske kategorije u hrvatskom vinarstvu.

Uz dopuštenje: Zdjelarevic Wine Selection (sve fotografije)

Facebook Like Button