Pisanje i vaš rukopis može puno reći o vama

Znate li što nam sve otkriva rukopis, kakva sve slova postoje te mijenja li se rukopis kroz godine?
Zapitajte se prepoznajete li rukopis bliskih osoba?

Moglo bi se reći da je rukopis nešto poput naše osobne iskaznice, on nas razlikuje od drugih, po njemu smo prepoznatljivi i posebni.

Od prvog dana kad smo naučili pisati pa sve do danas naš se rukopis uvelike promijenio. Kroz život ponekad počnemo pisati i skraćenice i svedemo krasopis na jedva čitljivo štivo, no on ima naš osobni pečat.
Iako se ponekad čini da osobe imaju isti rukopis, to je gotovo nemoguće jer se on ponekad razlikuje u svega nekoliko slova, ali u pokretu ruke i jačini pritiska.

I dok smo davno u školi učili da postoje štampana i pisana slova, danas su sasvim neki drugi termini ušli u školsku terminologiju.

Riječ je o rukopisnom i formalnom pismu

Kažu da je do promjene došlo jer su sva slova koja pišemo zapravo pisana slova, stoga se sada pod rukopisno pismo podrazumijeva ono što smo prije zvali pisanim slovima, a formalno ono što smo nazivali štampanim slovima.

Ova terminologija zapravo ima smisla jer štampanim slovima pišemo kad želimo da tekst bude čitljiv širim masama, dok pisanim, odnosno rukopisnim pismom odajemo nešto o sebi i dajemo dašak različitosti.

Što rukopis zapravo govori o nama?

Interesantna je stvar da su nas u školama sve učili pisati na jednak način, a da se danas naši rukopisi uvelike razlikuju. Neki pišu ravna, a neki ukošena slova u lijevu ili desnu stranu.
Neki spajaju slova i pišu sve u jednom potezu, dok drugi odvajaju slova kao na nekadašnjim pisaćim mašinama ili na računalima.

Znanost koja se bavi izučavanjem rukopisa naziva se grafologija

Ona putem rukopisa otkriva koje su naše osobine ličnosti.

Postoji nekoliko različitih vrsta, a samo neke od njih su kadrovska, razvojna, forenzička i klinička grafologija.
Kadrovska se primjenjuje kod zapošljavanja kada se putem rukopisa ispituju osobine ličnosti, razvojna u pedagoške svrhe, forenzička kod krivotvorina, a klinička za uočavanje bolesti i poremećaja.

pisanje rukopis rokovnik

Primjeri

Vjeruje se kako su osobe koje pišu manja slova sramežljivije od osoba čija slova su većih dimenzija.

Što se tiče oblika slova, za osobe koje pišu okrugla slova vjeruje se da su kreativnije, dok se oni koji pišu slova zajedno u jednom potezu smatraju sistematičnim osobama koje u svemu traže logiku.

Nije naodmet provjeriti ni piše li osoba ravna ili ukošena slova. Za osobe koje pišu ravna slova smatra se da teže praktičnosti, dok oni čija slova naginju na desnu stranu vole druženje s ljudima i nova iskustva.

Onaj osobni pečat posebno se prepoznaju u našem potpisu

To su najvjerojatnije riječi koje smo najviše puta u životu napisali. Iako se kroz godine jednako potpisujemo, naš potpis konstantno evoluira i postaje sve teži za kopiranje.

Upravo na njemu očitava se stisak, jačina i brzina, prepoznaje se određeni oblik slova, ali i veličina.

Neki grafolozi vjeruju kako upravo naš potpis govori najviše o nama pa tako rade razliku između osoba čiji je potpis čitljiv i osoba kod kojih je teško odgonetnuti o kojem se imenu radi.

Vjeruje se da se osobe čiji je potpis, odnosno ime čitljivo dobro osjećaju u svojoj koži te da nemaju potrebu pretvarati se da su nešto drugo, odnosno netko drugi, dok su osobe čiji je potpis teško čitljiv nešto zatvorenije i teže za razumjeti.

Izdvajamo

Ovo je samo malen dio onoga što rukopis može otkriti o nama.
Postoje razna vjerovanja i tumačenja, no ono što je očito to je da ne postoje dvije osobe na ovom svijetu koje imaju jednak rukopis i da tragom na papiru ponekad govorimo više o sebi, nego riječima koje svjesno izgovaramo.

Autor: Vedrana Duić Loparić

Facebook Like Button