Transsibirska željeznica vozi vas kroz 8 vremenskih zona

Jedna od najuzbudljivijih avanturističkih putovanja su ona koja idu kroz najdužu neprekinutu željezničku prugu čija se dužina proteže preko trećine zemaljske kugle, a to je svima poznata Transsibirska željeznica.

Karakteristična je po tome što prolazi euroazijskim kontinentom, a sastoji se od mreže željezničkih pruga. Duga je oko 9000 kilometara, a povezuje Moskvu i Vladivostok.

transsibirska-zeljeznica

Zanimljiva je informacija da Transsibirska željeznica prolazi kroz čak osam vremenskih zona, a zbog dužine od 9000 km nosi naziv „kraljice željeznica“. U narednom tekstu donosimo vam više informacija o povijesti nastanka Transsibirske željeznice, putovanjima s tom željeznicom kao i njezinom sadašnjem stanju.

transsibirska-zeljeznica-2

Kratka povijest o transsibirskoj željeznici

Povijest nastanka Transsibirske željeznice seže još iz doma cara Aleksandara II iz 19.-og stoljeća.

Jedan od glavnih razloga nastanka ovakve željeznice je činjenica da je je ovakvo nešto bilo potrebno zemlji poput Rusije upravo zbog klimatskih uvjeta, ali i velikih udaljenosti s jednog kraja na drugi.

Na neki način bilo je potrebno sve to međusobno povezati na što jednostavniji način.

transsibirska-zeljeznica-3

Nekada je izgradnja ovakve željeznice bila samo jedna dobra ideja, međutim danas Transsibirska željeznica spaja europski dio Rusije i Moskvu s istočnim i središnjim dijelovima, Mongolijom, Kinom i Japanskim morem.

Sama pruga stavljena u pogon početkom 20.-og stoljeća, točnije 1904. godine dok je 2002. godine pruga do kraja elektrificirana.
Izgradnjom željeznice započeo je razvoj poljoprivrede u nekad nenaseljenim prostorima poput Sibira i kolonizacijom područja. Sama izgradnja Transsibirske željeznice trajala je punih 25 godina, a maksimalna brzina vožnje je 250km/h.

transsibirska-zeljeznica-4

Ako želite putovati transsibirskom željeznicom dobro je znati slijedeće

Nadobudnim avanturistima i onima koji su željni upoznati nove krajeve te proširiti vlastite vidike, definitivno preporučamo ovo uzbudljivo putovanje.

Za putovanje Transsibirskom željeznicom potrebno je rezervirati termin dosta unaprijed kako ne bi ostali bez mjesta za vrijeme najboljih sezona.

Cjelokupno putovanje ovom zanimljivom rutom traje šest dana, pet sati i dvadeset minuta. Budući da se u vagonima boravi skoro pa i tjedan dana važno je naglasiti da su vagoni potpuno opremljeni za putnike i putovanja.

Tamo postoje kreveti, restorani, kuhinja, domaćice vagona, a u svakom trenutku možete kupiti što poželite.
Glavne postaje na kojima vlak stoji su sljedeće: Moskva – Vladimir – Njižnji Novgoroda – Perm – Kotelnik – Kirov – Glazov – Belezin – Ekaterinburg – Novosibirsk – Krasnojarsk – Njižnjeudinsk – Irkutsk – Ulan Ude – Habarovsku – Vladivostok.

transsibirska-zeljeznica-5

Korisne informacije

> Svi putnici mogu odabrati između dvije opcije za putovanje Transsibirskom željeznicom. Turističke agencije nude putovanja duga 6 dana ili 14 dana, ovisno o željama putnika
> Ovisno o potrebama i željama ovisi i cijena aranžmana
> Transsibirska željeznica je najduža željeznička pruga u svijetu
> Prostire se kroz osam vremenskih zona
> Otprilike jedan skroman ručak košta oko 100,00 kn u restoranu vlaka, a prosječna cijena piva od 0,5 iznosi oko 30,00 kn. U prevedenom, budite financijski potkovani.
> Budite svjesni jezičnih barijera jer lokalno stanovništvo gotovo da ne priča niti jedan svjetski jezik pa će komunikacija biti prilično otežana.
> Vodite računa o vremenskim zonama što se tiče rezervacije hotela i vlakova jer vrlo lako možete pogriješiti.

Autor: Marina Jakšić
Fotografije: Martha de Jong-Lantink

Facebook Like Button