Znate li da je Pjer prvi hrvatski pjenušac dobiven od izvorne hrvatske sorte cetinke

Kada ljetujemo u Hrvatskoj zaista je poseban užitak i piti hrvatsko, posebice onda kad kušamo nešto autohtono, izvorno i uz to sjajnog okusa kao što je pjenušac Pjer.

Ovaj sjajan pjenušac uvrstili smo u Top 5 pjenušaca ljeta, a kad ga jednom kušate, imat ćete ga u svojoj stalnoj arhivi omiljenih vina.

Pjenušci su postali nezaobilazni dio naših svečanih trpeza, ali i svakodnevnih malih rituala koji se kriju u opojnoj čaši prepunoj veselih mjehurića, koji podižu raspoloženje i ljestvicu životnih užitaka.

Vina Bačić Pjer pjenusac korcula

PJER Cetinka brut, BAČIĆ (2019)

O vinu…

Korčulanska vinarija Bačić iznimno je ponosna na Pjera, prvi hrvatski pjenušac od izvorne hrvatske sorte cetinke. Nastao tradicionalnom metodom vrenja u boci, nježnih je voćnih nota, veselih postojanih mjehurića i dobre trajnosti.

„Ime nije (ni) moglo biti drukčije jer je generacijama u našoj obitelji: podatci o imenu Petar i Pjer postoje u starim korčulanskim arhivima gdje se spominje naše prezime Bačić, a i sin Petar ima nasljednicu Petru, pa se tradicija nastavlja“. – kaže nam Zlatko Bačić, osnivač vinarije.

Ugodno, osvježavajuće pjenušavo vino, fine voćnosti gdje dominiraju mirisi marelice i jabuka; skladnoga okusa, niskih alkohola (11,5), harmonično – idealno vino za aperitiv i za riblja ljetna predjela.

Kako ga piti?

Pjenušac Pjer dobro prati ljetna riblja jela, zbog svoje nježne strukture – najbolje ide uz predjela. Ljeti ga treba dobro rashladiti, od 4-6 C.
Preporuka čaše: idealna čaša je Riedel Performance Champagne Glass; a možete ga piti u “flute“ uskim čašama za pjenušac ili u čaši za bijelo vino.
U flute čaši se pjenušavo vino više „perla“, a u malo široj čaši više do izražaja dolaze arome.

Vina pjenusac Bacic Blato hrana

Uz ljetni zalogaj…

Ljetni jednostavni zalogaj koji sam spojila uz Pjera jest mladi kozji ili kravlji sir uz dodatak sušenih marelica i prženih badema, a s tim (ili sličnim) okusima može se napraviti i dobar rižoto. Pjer voli riblja predjela poput kamenica ili carpaccia od brancina ili druge bijele ribe. Iz vinarije preporučuju i koktel sa svježom breskvom kao aperitiv prije jela.

Crtica o sorti…

Cetinka je izvorna korčulanska sorta čiji zapisi sežu od 19. st. Uz njezino podrijetlo se spominju dvije hipoteze – prema prvoj, sorta je nastala na otoku Korčuli, od prezimena Cetinić (često na otoku) koji ju je navodno pronašao i razmnožio.
Prema drugoj teoriji, sorta je dobila ime prema rijeci Cetini u čijem je porječju nađena te je odande prenesena na Korčulu. Sorta je stara te o njezinu uzgoju na ovom području postoje zapisi još od Goethea, austrijskog ampelografa, koji je u 19. stoljeću, uz ostale sorte tadašnje monarhije, opisivao i dalmatinske.

sorta cetinka pjenusac pjer korcula

Obitelj Bačić je cetinku među prvima vinificirala monosortno – i dobila vrlo nježno, svježe, lagano vino. „Ako se vino može staviti u kontekst bajke onda bih našoj Cetinki dodijelio ulogu nježne vile“ – opisao ju je Petar Bačić, enolog, mladi nasljednik vinarije.
Nakon uspjeha s mirnim vinom od cetinke, i njezina pjenušava verzija dobila je brojne obožavatelje.

Zanimljivost o vinariji!

Vinarija Bačić nalazi se u Črnjoj Luci, u blizini Blata, na otoku Korčuli. To je obiteljska vinarija s dugom tradicijom vinogradarstva i vinarstva.
U ponudu imaju nekoliko etiketa – cetinku, pošip, bijeli cuvée Kalinu, syrah, crni cuvée Kampjun, cabernet sauvignon, prošek i najnoviju etiketu – malvasiju dubrovačku, a na putu je još jedna izvorna sorta – bratkovina.

Vina_Bačić_Blato_(8)

Posebnost vina Bačić, uz visoku kvalitetu – su i jedinstvene etikete! Dizajnerica etiketa je Tonka Lujanac, izradila ih je tako da je osmislila i izradila vizual, satkan od detalja (svježih) biljaka vezanih uz vino – loza, lišće, granje, cvijeće, voće – te onda poslikala i stvorila etiketu.

Ovu originalnu ideju je dobila u razgovoru sa Zlatkom Bačićem koji joj je opisao svako vino i ti su opisi bili misao vodilja i inspiracija za dizajn. I etikete i vina pokazuju iznimnu energiju obitelji Bačić – jer svako vino priča priču svoga autora, opisuje radost života s lozom i prirodom, a kada to prate ovako zanimljive etikete – vinska publika prepoznaje, voli i cijeni.

Gdje ga kupiti?

U vinariji u Črnoj Luci, na Korčuli, ili u boljim vinotekama u Zagrebu i Splitu; trgovini Green side (Zadar) i istoimenom web shopu, te u Fumar Tobacco & wine shop (Split i Dubrovnik), a neka vina Bačić mogu se naći i u Tommy-ju.

Adresa vinarije

Vinarija Bačić, Črnja Luka 7, 20271 Blato
Mobitel: 091 9331518 (Petar Bačić) & 095 8197679 (Mirta Petković)
E- mail: vinarijabacic@gmail.com
Internetska stranica: Vinarija Bačić
Facebook
Instagram

Tekst: prof. Marija Vukelić (WSET2)
Uvodna riječ: Diana Mikloš (WSET2), glavna urednica
Fotografije: Julio Frangen

Facebook Like Button