Ključna obrana protiv dijabetesa i starenja – otkrijte moć alfa lipoične kiseline

U borbi protiv dijabetesa i njegovih dugoročnih posljedica, jedan moćan saveznik često ostaje nepravedno zanemaren – alfa-lipoična kiselina (ALA).

Ovaj izuzetan antioksidans, koji istodobno djeluje i u vodenoj i masnoj sredini našeg tijela, igra ključnu ulogu u zaštiti od oksidativnih oštećenja i poticanju zdravog starenja.
Sposobna za prodor krvno-moždane barijere, ALA ne samo da štiti mozak od toksina, već i aktivno pomaže u normalizaciji razine glukoze u krvi, što je ključno za prevenciju ozbiljnih komplikacija povezanih s dijabetesom.

Proučavajući njenu sposobnost obnavljanja i zamjene drugih esencijalnih antioksidansa poput vitamina E, C i glutationa, stručnjaci su prepoznali ALA kao idealno sredstvo u borbi protiv naprednih glikacijskih krajnjih produkata (AGEs) – opasnih spojeva koji ubrzavaju proces starenja i oštećenja organa.

U Njemačkoj je ALA već godinama priznata kao lijek za liječenje dijabetičke polineuropatije, naglašavajući njezinu medicinsku važnost i potencijal.

Otkrijte kako ALA može transformirati pristup dijabetesu i starenju, te zašto bi svatko, posebno oni stariji od trideset i dijabetičari, trebao razmotriti njeno dodavanje u svoju prehranu.
Alfa-lipoična kiselina pomaže normalizaciji razine glukoze u krvi i sprečava ozbiljne komplikacije dijabetesa.

Alfa-lipoičnu kiselinu neki stručnjaci smatraju idealnim antioksidansom jer je rastvorljiva u vodi i mastima te ima sposobnost da obnavlja antioksidanse u organizmu ili ih zamjeni ako ih nema dovoljno, kao što su vitamin E, vitamin C te glutation.

Naš organizam je sam proizvodi, ali zbog oksidativnih procesa i metaboličkih stresova, zbog manjkavosti nutrijenata i bolesti poput dijabetesa nedostatna je količina te se mora dodavati prehrani.

ALA je neizostavni sastojak u procesu oslobađanja energije u organizmu

Zahvaljujući antioksidativnom djelovanju, štiti od nastanka oštećenja stanica i tkiva u organizmu.

OVDJE pročitajte zašto su antioksidansi zaista važni u kozmetičkim preparatima i prehrani

Djeluje na liposolubilne, koji se rastapaju u mastima, i na hidrosolubilne, koji se rastapaju u vodi, slobodne radikale. Lako ulazi u stanice i stanične membrane, vezujući slobodne ione, te se može koristiti i kod trovanja teškim metalima, živom, olovom.

ALA- Štiti i čisti mozak

ALA je već dugi niz godina u Njemačkoj registrirana kao lijek za tretman polineuropatije kod dijabetesa.

Budući da ima sposobnost da prolazi kroz krvno-moždanu barijeru koja štiti mozak od raznih toksina i nusproizvoda metabolizma, ALA štiti i čisti mozak od napada toksina i slobodnih radikala, koji isto tako mogu proći krvno-moždanu barijeru, npr. bjelančevine beta amiloid koji napada neurone i jedan su od glavnih uzroka Alzheimerove bolesti uz gljivicu candidu albicans.

ALA također ublažava posljedice moždanog inzulta i štiti mozak od inzulta

ALA pomaže normalizaciji razini glukoze u krvi i sprečava ozbiljne komplikacije dijabetesa. Kada je bjelančevina izložena glukozi, započinje kemijska reakcija, koja izaziva lančano povezivanje bjelančevina, AGEs uznapredovali produkti glikacije.

AGEs oštećuje zdrave organe

AGEs potiče formiranje slobodnih radikala, što izaziva još veće razaranje tkiva, a to se događa posvuda u organizmu u očima, mišićima, mozgu, živcima, arterijama i ubrzava starenje organizma i nastanak novih bolesti.

Srećom, postoji oružje protiv AEGs-a, a to je upravo alfa-lipoična kiselina. ALA kontrolira suvišak glukoze poboljšavajući uporabu glukoze u mišićima i blokira oštećenja koje izaziva AGEs.

ALA značajno podiže razinu glutationa u stanicama, jednog od najjačih antioksidansa u tijelu kojeg inače ima, ali mora biti dovoljno u svim stanicama.

Glutation je toliko važan da njegova niska razina dovodi do bolesti, preranog starenja i preuranjene smrti. S godinama naše tijelo više ne proizvodi dovoljno ALA.

Oni koji su prošli 30. godinu života, dijabetičari, za njih je to posebno važno, trebali bi uzimati dopune alfa-lipoične kiseline.

Osobe oboljele od dijabetesa koje jedu hranu s nižim glikemijskim indeksom pa u skladu s tim imaju i nižu razinu inzulina u krvi, imaju i daleko manje oštećenja organa i tkiva, daleko duže i kvalitetnije žive od osoba koje se uglavnom hrane jednostavnim šećerima i ugljikohidratima.

Izvor: Hrvatski savez dijabetičkih udruga

Facebook Like Button