Jeste li znali da Bečki odrezak (odnosno Bečki šnicl kako gauobičajeno zovemo) zapravo uopće, bez obzira na svoje ime Wiener Schnitzel, nije jelo koje je izvorno osmišljeno i pripremljeno u Beču.
Neki gastronomski stručnjaci govore kako ovaj odrezak, posipan krušnim mrvicama, a koji danas prepoznajemo kao jedan od najvećih kulinarskih specijaliteta Austrije, a ponajprije Beča, dolazi iz Španjolske, a neki tvrde da ovaj fini i hrskavi šnicl dolazi iz Italije.
OVDJE vam donosimo recepte za još neke najpoznatije specijalitete Austrije
Carski drobljenac poznatiji kao Kaiserschmarrn – originalan austrijski recept
Sacher torta – napravite najpoznatiji desert Austrije prema najboljem receptu
Apfelstrudel uz originalan recept za Wiener Apfelstrudel
No, bilo kako bilo, Wiener Schnitzel ili kako ga u našim krajevima najčešće zovu Bečki šnicl/odrezak, zaista najbolje pripremaju u glavnom gradu Austrije, u Beču.
Jeste li spremni za odlazak u Beč kroz recept za najfiniji šnicl na svijetu?
Sastojci za recept – Wiener Schnitzel oliti Bečki šnicl
4 teleća, može i svinjeća, šnicla/odreska
2 jaja
100 g grubo mljevenog brašna
100 g krušnih mrvica
Od začina sol i papar prema želji
Biljno ulje ili fini maslac
Kriška limuna za ukrašavanje svakog šnicla/odreska
List peršina također za ukrašavanje
Priprema Bečke šnicle/odreska
Odreske istucite na tanko, posolite i poparite s obje strane. U posebne posude, malo pliće, stavite brašno i krušne mrvice i u posebnoj posudi istucite jaja..
Svaku šniclu okrenite s obje strane u brašnu, zatim provucite kroz umućena jaja, pazeći dobro da niti jedan dio šnicle ne ostane suh. Na kraju šnicle/odreske obložite, provucite kroz krušne mrvice i slobodno rukama dobro utisnite mrvice u odreske/šnicle.
Najbolje prženje/pečenje Bečkih odrezaka
U veliku tavu ulijte biljno ulje ili otopite maslac da šnicle mogu slobodno plivati u ulju.
Šniclu stavljajte u tavu u kojoj ulje ili maslac moraju biti izuzetno vrući tako da čujete da pri stavljanju šnicle/odreska “šište”.
Ovisno o debljini i vrsti mesa, pržite između 4 do 8 minuta dok šnicli ne porumene zatim ih okrenite na drugu stranu, ali obvezno lopaticom za pečenje kako ne biste probušili smjesu za pohanje.. Pržite ih i s druge strane dok ne dobiju zlatno žutu boju.
Šnicle nakon što su fino pečene položite na kuhinjski papir da se se ukloni višak masnoće. Pri posluživanju svaku vašu Wiener Schnitzlu ukrasite kriškom limuna i listićem peršina.
Wiener Schnitzlu tradicionalno je najbolje poslužiti uz kuhani slani krumpir izrezan na kocke, ali možete Bečki odrezak poslužiti i uz prilog od riže ili miješanu sezonsku salatu.