Savršeni roštilj: biftek, mazalice i ljepljiva rebarca

Za dobar roštilj najvažnija je kvaliteta mesa, ribe ili povrća. Svinjetina mora biti ružičasta, junetina prošarana, a riba čvrsta na dodir i elastična.

Otkrivamo koja je najbolja riba na roštilju i kako je najbolje pripremiti?

Meso za ćevape ili pljeskavice uvijek je najsigurnije samljeti kod kuće ili kupiti kod mesara od povjerenja. U smjesu za pljeskavice neki majstori roštilja dodaju mineralnu vodu ili jaja te sitno narezan luk. Kako bi smjesa bila kompaktnija dodaje se i stari kruh natopljen u vodi.

Meso pecite na umjerenoj vatri ili temperaturi, a roštilj prethodno premažite mašću, slaninom ili uljem. Kod pripreme ražnjića namirnice izrežite na podjednaku veličinu. Odaberite čvršće povrće, poput paprike i tikvica.

Kad je riječ o mesu, dobar izbor je svinjska lopatica, otkoštena vratina ili but, carsko meso, goveđi jezik, bijelo meso ili otkošteni batak. Peći možete i losos, tunu, dagnje te kozice ili škampe. Sastojke nemojte čvrsto natisnuti na štapiće, nego ostavite dovoljno mjesta između.

Na štapićima za ražnjiće možete peći i male mesne loptice, gljive ili voće. Kako bi odresci ili meso bili ukusniji, marinirajte ih u ulju, octu i začinima – origanu, majčinoj dušici, češnjaku…

Janjetinu i teletinu marinirajte najmanje četiri sata, a ribu i povrće – od pola sata do sat. Biftek će biti mekan i sočan ako ga na vrijeme stavite u marinadu. Sitno nasjeckajte češnjak, mrkvu, celer i luk.

Ubacite i zrna papra te prema želji i ružmarin. Stavite u posudu, ubacite meso te dolijte ulja tako da meso bude prekriveno do polovice. Poklopite i stavite u hladnjak na pet dana. Svaki dan okrenite meso tako da druga polovica bude ulju.

Ulje od marinade iskoristite za pečenje na roštilju.

OVDJE pogledajte savršen recept za roštilj – marinada od tamnog piva

Postoje zaista razne vrste podloga za pečenje roštilja, a OVDJE možete pogledati kako da vaš roštilj ovaj vikend bude najbolji

Sočne kobasice

Ako imate dobru vatru, meso nema potrebe često okretati. Riba se okreće samo jedanput, a kako se ne bi lijepila, nauljite rešetku. Za masno meso i kobasice ugljen pomaknite ustranu da meso ne bude na izravnoj vatri.

Debljina mesa

Pileća prsa prethodno valja stanjiti batom na debljinu od centimetra, a pljeskavice neka ne budu tanje od dva centimetra kako ne bi ostale suhe.

Marinada

Kako bi meso s roštilja bilo sočno, marinirajte ga u ulju, octu, vinu, soli i papru te drugim omiljenim začinima. Kiseline iz marinade čine meso mekšim, ulja čuvaju izvorni okus, a začini ga dodatno obogaćuju. Najbolje ga je ostaviti preko noći, a ovisno o vrsti mesa – čak i nekoliko dana.

OVDJE saznajte recepte za najbolje domaće marinade i umake

Ražnjići

Za ražnjiće upotrijebite masnije komade mesa, a kako bi bili slasniji, nižite ih na štapiće s komadima slanine ili kobasice. Drvene štapiće namočite pola sata u hladnoj vodi pa tek onda nanižite namirnice kako se ne bi zapalili ili zagorjeli. Sastojke možete nabockati i na grančice ružmarina.

Temperatura

Hladne namirnice mogle bi izvana zagorjeti, a iznutra ostati sirove, stoga ih je na vrijeme potrebno izvaditi iz hladnjaka – najbolje sat vremena prije pripreme.

Savršena riba

Ako na roštilju pripremate ribu, prije pečenja je obavezno premazujte uljem kako bi meso bilo puno ukusa. Za to vam može poslužiti grančica ružmarina kojom, poput kista premazujte ribu. Možete je i zarezati na nekoliko mjesta te napuniti začinima poput ružmarina i majčine dušice.

OVDJE saznajte sve o ribi na roštilju i kako je najbolje pripremiti?

Ćevapi

Junetinu od lopatice sameljite dva puta. Dodajte sol i papar pa sodu bikarbonu i mineralnu vodu. Pomiješajte sve sa sitno sjeckanim lukom i češnjakom. Ostavite u hladnjaku preko noći pa sutradan ispecite ćevape i poslužite s lepinjom.

Mazalice

Mljeveno meso posolite, popaprite pa dodajte mineralnu vodu i mljevenu papriku. Poklopite i ostavite dva sata. Lepinje ili kriške kruha narežite i premažite mesnom smjesom. Pecite premazanom stranom prema dolje oko tri minute. Okrenite i pecite još dvije minute.

Uštipci

Sir i slaninu narežite na što sitnije kockice. Pomiješajte ih s mljevenim mesom, dodajte sol i papar pa začinite češnjakom i mljevenom ljutom paprikom. Ostavite da odstoji dva sata pa oblikujte uštipke i ispecite ih.

Marinada za rebarca

Pomiješajte sjeckani češnjak s dimljenom paprikom, oko dvije žlice smeđeg šećera, četvrtinom šalice meda neutralne arome, po žlicom octa i maslinovog ulja te dvije žlice umaka za roštilj. Rebarca ostavite u marinadi preko noći.

Za koliko je gotovo?
Kobasice 10-15 minuta
Odresci svinjetine 8-10 minuta
Odresci junetine i teletine (200 g) 6-12 minuta
Pileća prsa (250 g) 30-35 minuta
Krilca (75 g) 30 minuta
Pljeskavice 10 minuta
Riblji odresci 6-10 minuta
Školjke 3-6 minuta
Rakovi 3-5 minuta
Patlidžani (polovice) 12-15 minuta
Šampinjoni 10-15 minuta
Klip kukuruza 10-15 minuta
Banana (prepolovljena) 8-10 minuta
Facebook Like Button